Afazja

Afazja a mikropolaryzacja.

Afazja to nabyte ogniskowe uszkodzenie CUN z zaburzeniami mowy i rozumienia czyli ekspresji i impresji. Musimy jednak pamiętać, że zaburzenia afatyczne zazwyczaj sięgają różnych funkcji kory mózgowej nie tylko popularnie mówiąc mowy. Pacjent afatyczny to przecież też pacjent z uszkodzeniem środkowej tętnicy dominującej półkuli, gdzie zaburzenia sięgają płata czołowo-skroniowo-potylicznego, a tu mamy leksje, grafie, gnozie, widzenie itp. – a więc wiele zaburzeń wyższych czynności nerwowych, gdzie ekspresja mowy to tylko jedna cześć zaburzonych funkcji bez rehabilitacji których nie pójdzie ekspresja.

Obalajmy mity, że pacjent afatyczny to ten, który ma problem z mowa – pacjent afatyczny ma zaburzenia wyższych czynności nerwowych, a w tym często ekspresji mowy. Przy szerokim zakresie uszkodzenia mózgu: udary, tętniaki, krwiaki, urazy czaszkowo-mózgowe, bardzo ciężko i bardzo długo trwa rehabilitacja logopedyczna i nie tylko ruchowa często również. Pacjent po kilku latach przy bardzo miernych efektach, głębokiej aferentacji zaczyna tracić nadzieje, zniechęcać się, a w ostateczności rezygnuje z ćwiczeń z logopedą.

Z pomocą przychodzi od kilku lat nowa w kraju, a znana za granica i stosowana na co dzień metoda mikropolaryzacji mózgu, która aktywując scalanie neuronów w mózgu w szybkim tempie poprawia prace mózgu, tym samym dając szybszy efekt terapeutyczny niż sama niekiedy nieskuteczna terapia. Dziś udowadniamy jej skuteczność i zasadność, a w przyszłości walczyć będziemy o ujęcie jej jako zabiegi rehabilitacyjne refundowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest