Afazja u dzieci — co musisz wiedzieć?
Afazja u dzieci występuje wtedy, kiedy u najmłodszych dochodzi do częściowej lub całkowitej utraty nabytych już umiejętności językowych. Jednym z powodów może być ostry uraz mózgu. Wszystkie objawy, których doświadczają dorośli z afazją można zaobserwować także u dzieci.
Objawy w afazji dziecięcej mogą objawiać się pod postacią zaburzeń mowy spontanicznej z zaburzeniami znajdowania odpowiednich słów pasujących do okoliczności. Może wystąpić również mylenie dźwięków lub słów, jak i problemy z rozumieniem mowy dorosłych lub innych dzieci. Afazja u dzieci może się także objawiać w postaci problemów z pisaniem.
Afazja u dzieci
Afazja, która wystąpi u dziecka może utrzymywać się wiele lat później, nawet jeśli nie obserwuje się oczywistych objawów na przykład podczas rozmowy. Przykładowo długotrwałe upośledzenie w zakresie języka pisanego może wystąpić dopiero po kilku latach. Afazja u dzieci może mieć daleko idące skutki dla życia rodzinnego i społecznego w przyszłości.
Urazy czaszkowo-mózgowe w następstwie wypadków są uważane za główną przyczynę afazji w dzieciństwie. Idąc dalej tym tokiem rozumowania, sytuacje, które mogą powodować urazy to między innymi wypadki drogowe, wypadki podczas zabaw, jak i uprawiania sportu. Te na co dzień zwykłe czynności mogą prowadzić do konsekwencji, z którymi dziecko będzie borykać się przez całe życie.
Zobacz też: Czy Afazja może się cofnąć?
Objawy i przebieg afazji u dzieci
Jak opisywaliśmy powyżej, dzieci mogą wykazywać te same objawy, co dorośli pacjenci z afazją. Wiele zaburzeń zachowania u młodych osób z afazją można zaobserwować w wieku szkolnym. Afazji w dzieciństwie nie towarzyszy obniżenie inteligencji, ale może objawiać się znacznymi deficytami językowymi i zaburzeniami zachowania, które różnić się będą w zależności od regionu mózgu dotkniętego chorobą. Do najbardziej podstawowych objawów afazji u dzieci należą problemy z mówieniem, czytaniem, jak i z wyrażaniem mimiki czy gestów. Dziecko może mieć problemy również z nadpobudliwością, koncentracją i doświadczać problemów z pamięcią.
Jak leczyć afazję u dziecka?
Leczenie bazuje na już istniejących umiejętnościach dziecka (w tym gesty, mimika twarzy) i ma przede wszystkim na celu poprawę komunikacji. Główne cele to przywrócenie umiejętności językowych nabytych przed chorobą oraz nabycie nowych umiejętności językowych. Każde dziecko doświadczające afazji powinno zostać objęte indywidualną opieką, z dedykowanym planem leczenia zmieniającym się w zależności od deficytów i umiejętności językowych. Terapeuta ma za zadanie różnicować i łączyć różne metody i ćwiczenia w celu wykorzystania wszystkich najskuteczniejszych działań.
Zobacz też: Mikropolaryzacja mózgu tDCS
Jakie są cechy charakterystyczne dla afazji u dzieci?
Przypadki afazji u dzieci i młodzieży znacznie różnią się od siebie, dlatego trudno o jednolite stwierdzenia dotyczące jej występowania u dzieci. Istnieją natomiast pewne cechy wspólne, które są często rozpoznawane u dzieci z afazją.
- Obszar językowy
Afazja u dziecka może oznaczać czasowe upośledzenie rozwoju języka. Szczególnie obszar języka pisanego jest często problematyczny
- Obszar poznawczy
W afazji nie występuje obniżenie inteligencji. Jednak ze względu na nabyte uszkodzenie mózgu, oprócz afazji często możliwe są objawy towarzyszące, takie jak hemiplegia. Mogą również wystąpić zaburzenia połykania, czyli tak zwana dysfagia. Jest także bardziej niż prawdopodobne, że występować będą zaburzenia koncentracji, uwagi i pamięci. Problemy behawioralne, agresja i w niektórych przypadkach nadpobudliwość są obserwowane szczególnie w kontekście szkolnym
- Obszar fizyczny
Zaburzenia percepcji wzrokowej i akustycznej, zaburzenia w rozwoju sprawności manualnej oraz zaburzenia koordynacji oko-ręka często występują u dzieci z afazją
- Obszar psychospołeczny
Szczególnie w obszarze psychospołecznym afazja może mieć konsekwencje dla dziecka i rodziny czy przyjaciół. Jeśli język nie działa tak, jak dziecko by chciało, może to być bardzo frustrujące i prowadzące do dalszych problemów. Niezbędne jest więc okazywanie dziecku pełnego zrozumienia. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość ze strony bliskich, ale także odpowiednio szybki czas reakcji i wybór specjalisty, który poprzez terapię zapewni dziecku możliwość wyrażania siebie i sprawi, aby czuło się akceptowane i kochane.
Wczesna afazja u dzieci jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ może być mylona z innymi zaburzeniami rozwoju dzieci. Ważne jest, aby być świadomym objawów wczesnej afazji u dzieci, aby zapewnić odpowiednie leczenie i wsparcie. Objawy afazji dziecięcej są podobne do objawów u dorosłych z afazją, ale często są mniej nasilone. Wczesne objawy afazji obejmują trudności w zrozumieniu tego, co zostało powiedziane, trudności w powtarzaniu słów lub zdań oraz trudności w nazywaniu przedmiotów.
Masz pytania?
Napisz do nas
Afa-Med Centrum Neurorehabilitacji
Nasze oddziały:
- Warszawa Bialołęka ul. Brzeziny 8 C – Zadzwoń i umów wizytę +48 516 133 423
- Łódź – ul. Zawiszy Czarnego 10
- Poznań – ul. Miedzyborska 33A
- Wrocław – adres podamy niebawem, zapraszamy do rejestracji
Rejestracja: 8:00-18:00 codziennie
dr n. med. i n. o zdr. Twardochleb Zofia - tel. +48 516 133 423,
dr n. med. i n. o zdr. Szczepańska Marta - tel. +48 510 263 976,
e-mail: z.twardochleb@wp.pl