Rehabilitacja pacjentów z Afazją
Największą ilość pacjentów z afazją stanowią pacjenci po udarach niedokrwiennych (80%), dalej w kolejności udary krwotoczne, krwiaki, resekcje guzów – czyli wszystkie te przypadki, które powodują uszkodzenia mózgu i jego wyższych funkcji nerwowych.

Rehabilitacją afazji zajmują się
afazjolodzy, neurologopedzi po Akademii Medycznej z doświadczeniem klinicznym oraz według najnowszych wymogów. Jest to uwarunkowane znajomością anatomii mózgu, jego funkcjonowania, roli poszczególnych płatów, ich zadania, itp.
Ustalenie kierunku rehabilitacji z prawidłową diagnostyką afazji jest podstawą sukcesu w okresie późniejszym. Niestety często bywa, że działają w tej wąskiej specjalizacji logopedzi bez przygotowania i znajomości tej dziedziny rehabilitacji neurologicznej co skutkuje kilkuletnią nieskuteczną rehabilitacją.
Bardzo często przy pacjencie afatycznym z afazją aferentno-kinestetyczną męczy się pacjenta – także rodzina, otoczenie – próbując wydobyć z niego jakiekolwiek werbalizacje. Niestety nie tędy droga. Przy braku ruchomości aparatu artykulacyjnego odciąga się pacjenta od wymuszania ekspresji, ona i tak nie nastąpi w początkowym etapie rehabilitacji. Wybiera się inne specjalistyczne metody rehabilitacji neurolingwistycznej o których często nikt oprócz afazjologów nie ma pojęcia.
W związku z powyższym należy szukać neurologopedy, który specjalizuje się w afazji i rehabilitacji mózgu, jest klinicystą. Logopedzi z ogólnym przygotowaniem to stanowczo za mało.
Rehabilitacja afazji jest zazwyczaj długotrwałą, żmudną pracą odbudowania utraconych funkcji. Jednak przy prawidłowo ustawionej pracy z pacjentem i rodziną małymi krokami w niedalekim czasie, zauważalne są postępy, pojawia się nadzieja i wiara na poprawę zdrowia. Niestety wzrastają liczby pacjentów afatycznych, chociaż technika medyczna i profilaktyka przeciwudarowa jest coraz lepsza.
Wywiad z Zofią Twardochleb w Radiu PLUS Zielona Góra
Jesteśmy zespołem wykwalifikowanych terapeutów z dużym doświadczeniem i długoletnim stażem zawodowym. Możemy pomóc Wam i Waszemu Dziecku!
Pracownia elektroencefalografii wideo EEG w 3D z mappingiem mózgu
Życie bez krtani – rehabilitacja pacjentów laryngektomowanych
Dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych Afazję
Wczesna interwencja kliniczna małego dziecka
DRODZY RODZICE !
Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na nieprawidłowości w rozwoju dziecka, które ujawniają się już w pierwszych miesiącach i latach życia. Im wcześniej zostaną dostrzeżone i im prędzej dziecko zostanie objęte fachową pomocą i rehabilitacją, tym większe są szanse na to, że deficyty te nie pogłębią się lub nawet zostaną całkowicie wyeliminowane.
Masz pytania?Napisz do nas
Afa-Med Centrum Neurorehabilitacji
Rejestracja: 8:00-18:00 codziennie
Twardochleb Zofia - tel. 516 133 423, Szczepańska Marta - tel. 510 263 976
e-mail: z.twardochleb@wp.pl
